به املاک بزرگ پارلمان خوش آمدید

ایران مال پنجمین مال دنیا و لوکس ترین بازار تجاری – تفریحی خاورمیانه

در شمال غربی تهران ، بین پایتخت و البرز یکی از بزگترین پروژه تجاری-فرهنگی و اجتماعی به نام ایران مال قرار دارد که رتبه اول مال در خاورمیانه و رتبه پنجم را در جهان از آن خود کرده است. این پروژه در زمینی به مساحت 317 هزار مترمربع نزدیک به پارک جنگلی چیتگر ، رشته کوه البرز و دریاچه مصنوعی خلیج فارس قرار دارد .

مشخصات مجتمع تفریحی- تجاری ایران مال  

پروانه ساخت پروژه بزرگ ایران مال در سال فروردین سال 1393 با مساحتی بالغ بر 1،669،504 مترمربع توسط شرکت ساختمانی البرز تات ساخته شده است . از این مساحت 1،350،000 متر مربع آن ساخته شده است. ایده ساخت این پروژه بزرگ توسط مهندس ایرانی به نام مهندس علی انصاری می باشد . سهام این پروژه به صورت عام و متعلق به بانک آینده می باشد که بخشی از آن واگذار شده و بخشی از آن در بورس عرضه می شود تا از مالکیت بانک آینده خارج شود.

دسترسی مجتمع ایران مال

قبل از شروع به ساخت ایران مال ، مطالعات و بررسی هایی درباره محل آن انجام گرفت . از آنجائیکه دو کلان شهر تهران و کرج در مجاورت یکدیگر قرار دارند این پروژه در بین این دو شهر قرار گرفت . به طوری که اگر دایره ای با مرکزیت ایران مال و شعاع 25 کیلومتر رسم شود ، این دایره از مراکز تهران و کرج عبور می کند . همچنین این پروژه به آزادراه تهران-کرج ، بزرگراه تهران شمال دسترسی دارد. از آنجائیکه منطقه 22 به عنوان قطب علمی – تحقیقاتی در غرب تهران می باشد و مراکزی از جمله پژوهشگاه فنی مهندسی زیست فناوری ، پژوهشگاه پلیمر ، دانشکده ژنتیک ، داروسازی آترا ، پژوهشگاه صنعت نفت دانشگاه صنعتی شریف ، داشنگاه علامه طباطبایی وجود دارد ، موقعیت خوبی برای ایران مال می باشد .

جاذبه های مجتمع ایران مال

  1. باغ ایرانی

باغ ایرانی را که به آن قلب ایران مال می گویند که از باغ شازده ماهان کرمان الهام گرفته شده است. این باغ با تخت و آبریزها و آبنماها به صورت پلکانی طراحی شده است که هم یادآور شکوه هنر ایرانی است و هم زیبایی چشم گیری دارد . این باغ علاوه بر اینکه با زیبایی خود چشمان بازدیدکنندگان را نوزاش می دهد با هدف احیای تمدن و هنر ایرانی و اسلامی در این مجموعه احداث شده است . این باغ همچنین دارای 2 ورودی با نمای شیشه ای می باشد که از سمت شمال به دریاچه خلیج فارس و از سمت جنوب به آبنمای موزیکال می رسد. سقف این باغ از پوشش غشایی ETFE ساخته شده است که تابش نور خورشید را کنترل می کند که برای رشد گیاهان و فضای سبز مناسب می باشد .

  1. کتابخانه جندی شاپور

یکی از روش های ترویج فرهنگ جامعه ، ترویج کتاب خوانی است . در این مجموعه به این موضوع توجه شده است . این کتابخانه با مساحتی بالغ بر 3300 متر مربع می باشد که در طراحی آن از تلفیق معماری کلاسیک اروپایی و ایرانی استفاده شده است . سقف این کتابخانه دارای شفافیت است که نور از ان عبور می کند . کتابخانه جندی شاپور در کنار فروشگاه بزرگ برای اولین بار در دنیا و کشور ما احداث شده است که از این نظر بسیار مهم است . رونمایی از کتب جدید ، عرضه کتب نفیس و خطی ، برگزاری جشنواره کتاب و مطبوعات از جمله اقدامات فرهنگی است که در این کتابخانه انجام می شود .

  1. مسجد جامع

مسجد جامع محمد رسول الله که به نام نگین انگشتری ایران مال شناخته شده است ، مساحتی حدود 1200 مترمربع دارد . در طراح این مسجد از معماری ایرانی و اسلامی استفاده شده و از نمادهای مسجدالنبی الهام گرفته شده است . این مسجد دارای دو صحن مجزا برای خانم ها و آقایان است .همچنین در طراحی گنبد از حافظیه شیراز الهام گرفته شده و 5 گنبد ساخته شده است . کاشی کاری ، گچ بری با رنگ های فیروزه ای ، لاجوردی و سفید استفاده شده است .

  1. تالار آینه

یکی از زیباترین و جذاب ترین بخش های بازار سنتی ایران مال تالار آینه می باشد . طراحی این تالار از تالار آیینه مجلس شورای ملی الهام گرفته شده است . دیوارها و سقف ها با نقش گره های مرسوم با بیش از 38 میلیون قطعه آینه کاری شده است . مساحت این تالار 126 متر مربع می باشد که از ذوق و هنر ایرانی استفاده شده است .

  1. باغ دیدار

باغ دیدار یکی از جاذبه های ایران مال می باشد که نزدیک بازار سنتی قرار گرفته است . ارتفاع این باغ 14 متر با سقف شیشه ای با آبنما و درخت های پالم کالیفرنیا تزئین شده است . در معماری باغ دیدار با مساحتی بالغ بر 300 متر مربع از الگوی یزد و کاشان استفاده شده است . در این باغ از معماری مدرن نیز استفاده شده طراحی پله برقی آبشاری پلکانی و پل شیشه ای برای تردد افراد احداث شده است .

  1. بازار سنتی

بازار سنتی که به تیمچه حاج علی اکبر شناخته شده می باشد از بازارهای تبریز ، اصفهان ، شیراز ،قزوین ، کاشان و... الهام گرفته شده است . این بازار با هدف احیای هویت ملی و مذهبی با مساحتی بالغ بر 2100 مترمربع  است . مرکز ثقل این بازار چهار سوق است که بازار را به 4 بخش تقسیم می کند و مساحت هر فروشگاه بین 500-1000 متر است . در این بازار فروشگاههایی که صنایع دستی ایرانی شامل ظروف مینا ، سفال ، خاتم کاری ، آینه کاری و سوغات تمام شهرها عرضه می شود . در طراحی این بازار از گچ بری کاربندی ، یزدی بندی ، کاسه سازی ، مقرنس ، تنگ بری با طرح های اسلیمی ، شمسه و ترنجی استفاده شده است .

  1. مجموعه باغ رستوران بین الملل

انواع غذای ایرانی یا طعم های متنوع در این رستوران عرضه می شود .

  1. شربت خانه

اولین شربت خانه در ایران در دوران تیموریان در شهر سمرقند ساخته شد . عرضه انواع شربت های متنوع ایرانی در این شربت خانه ها ارائه می شد. در ضلع غربی بازار سنتی برای احیای این فرهنگ اصیل فضایی در حدود 250 مترمربع برای این فضا اختصاص داده شده است . استفاده از معماری ایرانی فضایی آرام و دلنشین را برای مراجعه کنندگان فراهم کرده است .

  1. نمایشگاه تخصصی خودرو

یکی از مدرترین و مجهزترین نمایشگاهها در ایران ، نمایشگاه خودور ایران مال می باشد که در آن خودروهای به روز کلاسیک را به نمایش عموم می گذارد . برای رفاه حال مهمانان فضایی برای پذیرایی از آنها طراحی شده است که دارای طراحی منحصر به فردی است . در این نمایشگاه همچنین برگزاری مسابقات طراحی ، برگزاری از مراسم رونمایی از محصولات جدید ، حراج خودروهای کلاسیک و تاریخی ، اطلاه از اخبار صنعت خودرو در ایران و جهان انجام می شود .

      10.نمایشگاه آثار هنری

در فضایی بالغ بر 8 هزار مترمربع فضایی برای عرضه آثار هنری ایرانی برای گردشگران ایرانی و خارجی فراهم شده است . این کار نه تنها فرهنگ و هنر ایرانی را به جهان نمایش می دهد بلکه مانع از خروج این آثار از کشور ما می شود .

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
بالا